Geowłóknina do drenażu — jak stosować i jaka jest jej cena geowłóknin drenażowych?

Zastanawiasz się, jaka geowłóknina i jaka gramatura do drenażu będą najbardziej odpowiednie? Dostarczamy geowłókniny drenażowe o optymalnych właściwościach fizyczno-mechanicznych, zaopatrując współczesne branże budownictwa i ogrodnictwa. Nasi klienci kierują się przede wszystkim jakością, wybierając geosyntetyki dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Nie ryzykuj bezpieczeństwem tworzonych konstrukcji i zaopatrz się w geowłókninę poliestrową drenarską od AG Geosynthetics.

Geowłóknina do drenażu – czym jest?

Geowłóknina może być łączona ze sobą mechanicznie lub termicznie. Struktura włókien umożliwiająca swobodny przepływ wody, gazu i cieczy przez geowłókninę drenażową, sprawia, że ten typ geosyntetyku stanowi podstawę systemów drenażowych we współczesnym budownictwie. Wśród najważniejszych zalet warto wymienić znakomitą wytrzymałość na rozerwanie podczas oddzielania od siebie gruntów. Porowatość pozwala sprawnie odprowadzać niepożądane substancje na powierzchnię geowłókniny drenarskiej, a tym samym nie dopuszcza do tego, aby system drenażowy zamulić. Posiada też bardzo dobrą wytrzymałość na rozciąganie. Nadaje się jako zabezpieczenie systemów drenarskich przed uszkodzeniem i zamuleniem.

Wybór geowłókniny na drenaż o odpowiednim parametrze, gramatury, grubości, wielkości i innych parametrów geosyntetyku pozwala połączyć dobre właściwości filtracyjne i drenażowe, jednak warunkiem koniecznym do spełnienia tych założeń jest zastosowanie geowłókniny o mniejszej gramaturze, która przepuszcza wodę i zachowuje optymalną stabilność. Skutkiem wykonania drenażu z geowłókniną o zbyt wysokiej odporności na przebicie i rozciąganie jest obniżenie efektywności systemu drenarskiego.

Zastosowane materiały do drenażu

Do drenażu wykorzystać można np. matę z geowłókniny, wykonaną z włókien syntetycznych, można zastosować na wiele sposobów m.in. w budownictwie (np. podczas wykonywania drenażu opaskowego wokół fundamentów domu). Obszar zastosowania tego rodzaju geowłókniny obejmuje nie tylko branżę budowlaną, ale również branżę ogrodniczą. Stosuje się ją w celach filtracyjnych, filtracyjno-separacyjnych oraz ochronno-drenażowych. Geowłóknina gwarantuje właściwe odprowadzanie wody z chodnika oraz podjazdu, ale nie przepuszcza kamieni czy piasku oraz pełni funkcje umacniania stabilizujące grunt i zapobiegające mieszaniu się materiałów. Zazwyczaj ten typ geowłókniny stosowany jest w warunkach, gdzie oczekuje się optymalnej przepuszczalności wody w pionie i poziomie – np. przy budowie fundamentów, oczek wodnych czy oczyszczalni ścieków.

Przy wyborze tego, jaka geowłóknina będzie odpowiednia na drenaż, należy wziąć pod uwagę parametry techniczne, warunki geotechniczne, wielkości porów, a także oczekiwania względem funkcjonalności i żywotności produktu. Materiały geosyntetyczne (w tym agrotkanina do drenażu oraz agrowłóknina drenarska) tuż obok melioracji wykorzystywane są w trudnych warunkach geotechnicznych, zabezpieczając konstrukcję obiektów budowlanych m.in. przed przemieszczaniem się cząsteczek gruntu. Dodatkowo geowłóknina drenarska może być zastosowana pod oczyszczalnię ścieków, tworząc skuteczny drenaż, który zapobiega przenikaniu niepożądanych substancji poprzez odprowadzanie cieczy lub gazów.

Wykonanie drenażu francuskiego

Drenaż francuski jest alternatywą dla zabezpieczenia rury przed zatykaniem ich cząstkami zalegającego gruntu. Zazwyczaj wykonuje się go na dużych powierzchniach, przy wykonaniu odwodnienia powierzchniowego. Drenaż francuski przybiera postać zasypki żwirowej szczelnie zawiniętej w geowłókninie. Aby ten rodzaj drenażu był skuteczny i trwały do jego wykonania stosuje się mineralne kruszywo, najlepiej o jednorodnej frakcji nie mniejszej niż 8 mm.

Sprzęt do wykonania drenażu

W zależności od rodzaju wykonywanego drenażu, do jego wykonania potrzebne mogą by m.in. rury drenażowe z geowłókniną, otulina rur, studzienki rewizyjne lub zbiorcze. Do ułożenia tradycyjnego drenażu potrzebne będą rury perforowane (perforacja jest niezbędna dla nawadniania ogrodu) z odpowiednimi łącznikami, geowłóknina oraz kruszywo gruboziarniste.

Rury drenarskie z geowłókniną czy bez?

Wokół fundamentów domów i innych obiektów budowlanych zaleca się wykorzystanie systemu drenażowego z wykorzystaniem rur drenarskich. Do ułożenia tego rodzaju drenażu stosuje się rury drenażowe z geowłókniną, które muszą być obsypane żwirem o średnicy ziaren na poziomie 16-32 mm. Ziarna o tej średnicy tworzą otulinę o grubości 20 cm. Geowłóknina na rury drenarskie zabezpiecza rury, a więc chroniony jest cały system przed zatykaniem ich cząstkami gruntu. Dodatkowo zapobiega ona rozpadowi konstrukcji ziemnej w formie nasypu lub skarpy.

Ile kosztuje geowłóknina drenażowa?

Geowłóknina pod drenaż dostępna jest w bardzo szerokim przedziale cenowym – w zależności od wybranego sklepu czy hurtowni, a także jakości samego produktu. Cenę geowłókniny drenażowej ustalamy podczas indywidualnych konsultacji z klientem. Wnikliwa analiza potrzeb pozwala nam na dobranie produktu spełniającego określone wymagania zarówno pod względem właściwości mechanicznych i fizycznych, jak i pozostałych parametrów. Cena geowłókniny do drenażu kształtuje się w zależności od gramatury i pozostałych wymiarów, które są dobierane według przeznaczenia materiału. Tak samo jest w przypadku ceny geowłókniny filtracyjnej, która doskonale sprawdza się do filtracji. Jeżeli nie wiesz, gdzie kupić geowłókninę, to zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami AG Geosynthetics.

×
Zobacz nasze nowe produkty:
bariera korzeniowa i obrzeża trawnikowe
Zadzwoń: 533 350 209