Warning: Undefined array key 1 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438

Warning: Undefined array key 2 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438
Agrotkanina, agrowłóknina i geowłóknina — charakterystyka i zastosowanie | AG Geosynthetics

Agrotkanina, agrowłóknina i geowłóknina — charakterystyka i zastosowanie

22 maja 2021

Co wybrać do ogrodu? Agrowłóknina czy geowłóknina?

Geosyntetyki zawładnęły współczesnym rynkiem, sprawiając, że ich popularność stale rośnie. Klienci coraz częściej pytają o ich zalety, wykorzystanie i właściwości, dlatego dziś podpowiemy, co wybrać, aby zapewnić optymalną ochronę i stabilizację gruntu w ogrodzie. Czy geowłóknina przepuszcza wodę? Jaką geowłókninę do ogrodu wybrać? Agrowłóknina a geowłóknina? Agrotkanina a geowłóknina? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości! Zapraszamy do lektury!

Geowłóknina ogrodowa – gdzie i jak stosujemy ?

Geowłóknina to materiał budowlany, który powstaje w oparciu o materiały o wysokiej wytrzymałości, tj. z włókien poliestrowych i polipropylenowych igłowanych lub przeszywanych mechanicznie z wykorzystaniem obróbki termicznej do wykończenia materiału. Do jej podstawowych funkcji należą m.in. filtracja, separacja, ochrona, drenaż oraz wzmocnienie. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem, który dokładnie opisuje, co to jest geowłóknina.

Geowłóknina do ogrodu posiada szereg właściwości, które wpływają na bieżące utrzymanie gruntu np. w przestrzeni ogrodowej. Ten rodzaj geosyntetyku jest wykorzystywany przy projektowaniu systemów filtracyjnych oraz konstrukcjach inżynierskich. Przynależność do grupy materiałów budowlanych o optymalnych właściwościach fizycznych sprawia, że wykorzystanie geowłókniny w ogrodzie podnosi mechaniczne właściwości podłoża. Co jeszcze wyróżnia ten materiał? Przede wszystkim:

  • wytrzymałość na rozciąganie i rozrywanie,
  • właściwości separacyjne i drenujące, które wpływają na optymalizację kosztów przez wzgląd na koszty naprawy uszkodzeń konstrukcyjnych i mechanicznych (przez korzenie czy kamienie) wynikających z niewłaściwej separacji,
  • wodoprzepuszczalność,
  • stabilizację warstw gruntów nośnych,
  • przepływ gazu i cieczy.

Podstawowa zaleta geowłókniny polega na tym, że w ogrodzie może być ona stosowana m.in. w zbiornikach wodnych, oczkach wodnych, systemach drenarskich, przy budowie przydomowych ścieżek ogrodowych, podjazdów, skarp czy chodników.

Sprawdź

Poznaj naszą ofertę geosyntetyków

Agrowłóknina w ogrodzie

Agrowłóknina nie jest geowłókniną ani agrotkaniną, choć często bezpodstawnie jest z tymi produktami mylona. Jest to materiał powstały z włókien z tworzywa polipropylenowego o niewielkiej gramaturze. Materiał ten dostępny jest w różnych gramaturach i kolorach, przez co wykorzystuje się go w szeroko pojętym ogrodnictwie i rolnictwie. Agrowłókniny można podzielić ze względu na właściwości i zakres wykorzystania na:

  • agrowłókninę czarną przeznaczoną do ściółkowania gleby,
  • białą agrowłókninę (zimową) do np. ochrania plonów przed mrozem, w tym tzw. agrowłókninę wiosenną dedykowaną do okrywania plonów,
  • brązową i zieloną, które pośrednio spulchniają glebę.

Agrowłókninę wykorzystuje się w zależności od przeznaczenia gramatury danego materiału i rodzaju podłoża. Przede wszystkim agrowłóknina (zielona, czarna i brązowa) jest niezbędna przy utrzymaniu wilgoci w glebie, a tym samym wpływa na przedłużenie żywotności roślin. Stosuje się ją zarówno przy ściółkowaniu i okrywaniu roślin, jak i uprawie warzyw, owoców, iglaków czy krzewów. Z kolei podstawową funkcją agrowłókniny białej jest ochrona przed przymrozkiem i wiatrem. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaka geowłóknina pod kamień, to postaw na geowłókninę białą, która będzie doskonałym rozwiązaniem.

Wśród podstawowych właściwości agrowłókniny wyróżnia się m.in.:

  • odbijanie promieni świetlnych (w przypadku agrowłókniny białej), co przekłada się na utrzymanie odpowiedniej temperatury,
  • ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,
  • działanie antychwastowe,
  • przedłużenie żywotności roślin m.in. poprzez spulchnienie podłoża i ochronę przed utratą wilgoci.

Kontakt

Dowiedz się więcej o naszej ofercie

Agrotkanina w ogrodzie

Agrotkanina wykonana jest z włókien polipropylenowych, których głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, magazynowanie wody czy usunięcie jej nadmiaru poprzez odpowiednią separację. Dodatkowo ten rodzaj geosyntetyku nie ulega procesowi gnicia i nie chłonie zapachów z otoczenia. Z powodzeniem, podobnie jak agrowłóknina, nadaje się do ściółkowania. Agrotkaninę z łatwością dopasujesz do kształtu i rozmiarów docelowej powierzchni – możesz ją po prostu przyciąć nożyczkami czy sekatorem.

Gdzie ją znajdziesz? Agrotkanina stosowana jest w ogrodzie przede wszystkim jako warstwa przeciw wzrostowi chwastów, a więc najlepiej sprawdza się do uprawy warzyw czy owoców.

Jak poprawnie rozkładać agrowłókninę i agrotkaninę ?

Układanie agrowłókniny powinno być poprzedzone szeregiem czynności przygotowawczych obejmujących m.in. oczyszczenie, spulchnienie i wyrównanie powierzchni. Dopiero wtedy można przejść do etapu rozwijania materiału (nie trzeba przykładać wagi do tego, którą stroną przykładamy agrowłókninę do podłoża). Skuteczne mocowanie arkuszy agrowłókniny jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu specjalistycznych kołków łączących ze sobą rolki na tzw. zakładkę. Na tak przygotowanym podłożu z agrowłókniny można wykonać otwory, w których następnie należy ułożyć rośliny. Końcowym etapem układania materiału jest usypanie go wyściółką.

W przypadku drugiego omawianego produktu prace należy rozpocząć od przygotowania podłoża – jego spulchnienia, usunięcia chwastów oraz nawodnienia ziemi (jeżeli jest taka konieczność). Następnie można przejść do rozłożenia materiału do ściółkowania. Agrotkaninę należy dopasować do rabaty i dociąć ją w razie potrzeby. Materiał trzeba przymocować za pomocą specjalnych szpilek. Po odpowiednim przymocowaniu można przejść do wycięcia otworów na rośliny. Matę z agrotkaniny można rozkładać zarówno przed, jak i po posadzeniu roślin.

Różnice pomiędzy agrotkaniną, agrowłókniną i geowłókniną

Zastanawiasz się, czym się różni agrowłóknina od geowłókniny? Wśród najważniejszych różnic pomiędzy agrowłókniną a geowłókniną jest zastosowanie. W przypadku pierwszego materiału nada się on do stabilizacji kruszywa i stworzenia separacji pomiędzy warstwami, a w przypadku drugiego sprawdzi się on przy ochronie plonów i roślin. Poza problemem z rozróżnieniem agrowłókniny i geowłókniny coraz częściej pojawia się trudność z rozpoznaniem cech i zastosowania agrowłókniny i agrotkaniny. Aby wyjaśnić różnice pomiędzy nimi, należy zacząć od przedstawienia krótkiej specyfiki tkaniny. Agrotkanina to materiał wykonany z polipropylenu, produkowany na specjalistycznych urządzenia tkackich, które nadają mu odpowiednią (sztywną) strukturę i kształt. Nadaje się ona do stosowania w bezpośredniej bliskości z gruntem i innego rodzaju podłożami wykorzystywanymi przy pracach ziemnych. Znajduje swoje zastosowanie przy realizacjach wymagających zabezpieczenia i usprawnienia prac budowlanych, składowisk odpadów, nasypów komunikacyjnych czy zabezpieczeń przeciwerozyjnych. W inżynierii drogowej jej przeznaczenie podyktowane jest doskonałymi funkcjami separacyjno-wzmacniającymi i stabilizującymi.

Co wybrać? W odróżnieniu od agrowłókniny czy geowłókniny, agrotkanina jest mniej estetyczna po wykonaniu drobnych poprawek, takich jak docinanie materiału czy tworzenie odpowiedniego kształtu. Zdarza się, że stosowana w ogrodzie zostawia w ziemi charakterystyczne włókna, których możemy uniknąć, stosując jej równie dobre i skuteczne odpowiedniki.

By dokonać wyboru odpowiedniego, warto skorzystać z pomocy fachowców. Jeżeli zależy Ci na właściwej ochronie roślin np. przed wiosennymi przymrozkami to serdecznie zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

×
Zobacz nasze nowe produkty:
bariera korzeniowa i obrzeża trawnikowe
Zadzwoń: 533 350 209